Перейти к содержанию

Друзья,если ли у кого инфа по награждениям? №432937 и №492731


Рекомендуемые сообщения

492731 это 2-я кавалерийская дивизия. полк скорее всего... 2-й лейб-драгунский Псковский Ея Величества Государыни Марии Фёдоровны полк
Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

  • 1 месяц спустя...

492731 это 2-я кавалерийская дивизия. полк скорее всего... 2-й лейб-драгунский Псковский Ея Величества Государыни Марии Фёдоровны полк

Dear Friend, I'm  really impressed  with your detailed information. My great grandfather did his long-term ( almost 15 years ) military service in cavalry regiments starting just before the war against Japan in Far East  and finishing in "white cavalry unit" fighting against Revolution. He got some orders

but I've seen only one : ЗА ХРАБРОСТЬ 4 degree / with low number : 77145. Could you help me to identify the military unit

or cavalry (?) regiment where my ancestor has served, please. 

You can write me in Russian - it's no problem for me / I've forgot alot but still remember enough to read

and understand your language .

Best regards, Darek / Poland.

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

492731 это 2-я кавалерийская дивизия. полк скорее всего... 2-й лейб-драгунский Псковский Ея Величества Государыни Марии Фёдоровны полк

№492808 -возможно однополчанин?

post-17187-0-43364800-1456210131_thumb.jpg

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

 

492731 это 2-я кавалерийская дивизия. полк скорее всего... 2-й лейб-драгунский Псковский Ея Величества Государыни Марии Фёдоровны полк

Dear Friend, I'm  really impressed  with your detailed information. My great grandfather did his long-term ( almost 15 years ) military service in cavalry regiments starting just before the war against Japan in Far East  and finishing in "white cavalry unit" fighting against Revolution. He got some orders

but I've seen only one : ЗА ХРАБРОСТЬ 4 degree / with low number : 77145. Could you help me to identify the military unit

or cavalry (?) regiment where my ancestor has served, please. 

You can write me in Russian - it's no problem for me / I've forgot alot but still remember enough to read

and understand your language .

Best regards, Darek / Poland.

 

 

Hi Derek, I have info for number below. Maybe it's can be helpfully to you. And pls show that madal if possible.
 
ГМ 4 степ N 77196

30й Донской казачий полк, урядник, Федоров Павел.

"Награжден Командующим армией генералом от инфантерии Эвертом За мужество и храбрость, проявленные в делах против неприятеля."

Ссылка на комментарий
Поделиться на другие сайты

Для публикации сообщений создайте учётную запись или авторизуйтесь

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать учетную запись

Зарегистрируйте новую учётную запись в нашем сообществе. Это очень просто!

Регистрация нового пользователя

Войти

Уже есть аккаунт? Войти в систему.

Войти
×
×
  • Создать...